Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi
 

Hedefi Bulutta Büyümek

Microsoft 2014 mali yılının son çeyreğini kapatırken faaliyet kârlılığından taviz vermek zorunda kaldı. 7,9 milyar dolar olan faaliyet kârı geçen yılın aynı çeyreğine göre 7,7 milyar dolara gerileyen Microsoft buna karşılık önceki yıla göre yüzde 8 artışla son çeyrekteki cirosunu 26,5 milyar dolara çıkarmayı başardı. DailyMail’in bugün verdiği habere göre Microsoft yetkilileri, net kârlılıkta yaşanan yüzde 10’luk gerilemeyi ise 243 milyon dolarlık Nokia birleşme ve yeniden yapılanması giderleri bağlamında açıklamaya çalıştılar.

Markanın amiral gemisi, işletim sistemi Windows yeni sürümü 10’un çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Ancak şirketten yapılan açıklamaya göre Microsoft bir bulut firması olma yolunda önemli bir dönüşüm içinde ve Windows 10 bu değişimin kritik bileşenlerinden biri olacak. Apple ve Google’dan gelen baskılara direnmeye çalışan Microsoft melez (hibrid) tableti Surface’in pazar performansından memnun görünüyor. Sökülebilir klavyesi ve güç kaynağıyla dizüstü tadında bir melez ürün olan Surface 2014 son çeyreğinde pazar payını yüzde 8 artırarak Microsoft’a 12,9 milyar dolar gelir sağladı.

Şirketin buluttaki önemli kozlarından biri olan Office 365’in satışlarında yüzde 30 artış görüldü. Bu arada Christmas sezon satışları Xbox One oyun konsolunda markanın yüzünü güldürdü. Son üç çeyrekte 6,6 milyon adet konsol satan Microsoft, rekabet maratonunda Sony Playstation 4’ün peşini bırakmıyor. Microsoft geçen hafta yeni bir ürün olan HoloLens’i pazara sundu. HoloLens, yoğunlaştırılmış gerçeklik duygusu veren bir başlık seti olarak oyun pazarında şansını deneyecek.