Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi
 

Sadık Müşteri Olmanın ve Sadık Müşteriyi Kaybetmenin Bedeli

 

İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi ve İçerik Fabrikası Yazarı, Yönetim Danışmanı Abdullah Bozgeyik, ticari hayatta sadakat üzerine kilit sorular soruyor ve yanıtlarını veriyor. Sadık müşteri mi, karlı müşteri mi sorusuna aranan yanıt için şunları söylüyor Bozgeyik: (Böyle bir soru karşısında) “Sadık ve karlı müşteriyi konuşmaya ne dersiniz derim? İlk cevap olarak  ‘İyi de çoğu zaten karlı değil, niye bu müşterilere zaman ayıralım ve harcama yapalım?’ diyenler olur. Onlara ise yeni müşteri elde etmenin maliyetini hatırlatırım, zaman alacağını da ekleyerek. Küçük bir detay: Kaybettiğiniz her sadık müşteri aslında beraberinde onlarca bazı durumda yüzler hatta binlerce müşteriyi kaybetmek üzere olduğunuz detayını size aktarır”

Abdullah Bozgeyik, konuyla ilgili açıklayıcı örneği ise GSM sektöründen, kendi deneyiminden veriyor. Tek bir operatörde yaklaşık 10 civarı hattı olduğunu belirten Bozgeyik, yaptığı düzenlemeler ve operatör değişikliği ile nasıl tasarruf ettiğini anlatıyor ve şirketleri uyarıyor: “Değerli firma yöneticileri müşteri elde etme, tutma ve özellikle sadık müşterileri kaybetme maliyeti hesaplamalarınızda bazı detayları atlıyorsunuz galiba.”

Bu yazının tamamını yasal olarak indirip okumak için lütfen tıklayın

 

YAZAR HAKKINDA
11 yıllık bankacılık geçmişine sahip olan İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi ve İçerik Fabrikası Yazarı Abdullah Bozgeyik, 1998 yılından beri çeşitli kurumlarda serbest danışmanlık, iş ortaklıkları ve üst düzey yöneticilikler yapıyor. 2001 – 2016 yılları arasında başta Yeditepe ve Bilgi olmak üzere Preston, Portsmouth, Brayer State, York Türkiye gibi çeşitli üniversitelerin MBA programlarında dersler veren Bozgeyik, 2016 yılı itibarıyla derslerine Bahçeşehir Üniversitesi MBA-İşletme Yüksek Lisans programında devam ediyor. “Engelsiz Kariyer” sitesi, “Call center Magazine”, “EkoReel” ve “Protokol” dergilerinde köşe yazıları yazan Bozgeyik, halihazırda KanalEkonomi TV’de seyirci ile buluşan “İş dünyasından sohbetler” programına imza atıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARINDAN

Share Post