Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi
 

e-ticaret müşterilerini, satın almaya yönlendiren taktikler

İletişim uzmanı, İçerik Fabrikası Yazarı Ali Rıza Değer

“Pazarlama & satışta yeni güncellemeleriniz var!” başlıklı yazısında, pazarlama dünyasındaki son yeniliklere dikkat çekiyor: “Yepyeni bir dönem başlıyor. Bu dönemin ‘hizmette farklılık yaratan, müşterisini dinleyen firmaların’ dönemi olacağına inancım kesin.” Şeklinde bir vurgu yapıyor. Pazarlamacı, iletişimci ve reklamcıların mutlaka okuması gereken bu referans yazıdan, “e-ticaret müşterilerini satın almaya yönlendiren taktikler” başlıklı bölümü sizin için derledik:

Stoklarla sınırlandırmak: Online ticaret sitesi müşterilerinin büyük bir fırsatla karşı karşıya olduklarını hissettirmek için sıklıkla kullanılan bu satış taktiği, onları alelacele karar vermeye teşvik ediyor. Bir başkasının kalan ürünleri satın alarak tüm fırsatlardan faydalanacağı ve bu fırsatın bir daha ele geçmeyeceği hissini başarılı bir şekilde aşılıyor.

Süre sınırı koymak: Acil hareket etme duygusu uyandırarak, fırsatları belli bir süre ile sınırlandırmak. Kısa bir zamanla sınırlandırılan teklif, müşterilerin hızlıca karar vermelerini sağlıyor. Müşterilere sitelerde gezerken satın alma kararından vazgeçme fırsatı verilmeden, alışverişi gerçekleştirmesi sağlanıyor.

Hızlı teslimat vadetmek: Müşterilerin gördükleri anda, zihinlerinde beğendikleri ürünü hemen kullandıklarını hayal ettiren bu taktik sayesinde, e-ticaret sitesi kullanıcıları daha fazla zaman kaybetmeden ürüne sahip olmak için satın alma davranışına yönlendiriliyor.

İndirim kodu sunmak: Online ticaret sitesinde birden fazla ürünü sepete ekleyen müşteri, ödeme yapmak için adım attığında, ürünlerin toplam fiyatıyla karşılaşıyor ve bu toplam fiyat bazen ürün beğenisinin önüne geçerek caydırıcı olabiliyor. Bu aşamada tüm ürünlere indirimli bir fiyatla sahip olma fırsatı sunulduğunu belirten ibare, müşterilerin o koda sahip olmak için hareket etmelerine yol açabiliyor.

Kargo ücretini karşılamak: Bir düşünün, kim satın almak istediği ürünler haricinde bir de fazladan kargo ücreti ödemek ister ki? İnternetten alışveriş yaparken ödeme adımında kargo ücreti ile karşılaşmak, tüm alışverişten bir anda vazgeçmeye bile neden olabiliyor. Oysa belli bir tutarın üzerindeki alışverişlerde kargonun ücretsiz olduğunun vurgulanması, müşterilerin daha fazla alışveriş yapmasını sağlamakta oldukça etkili olabiliyor.

Bu yazının tamamını yasal olarak indirip okumak için lütfen tıklayın

 

YAZAR HAKKINDA

Ali Rıza Değer, İş Bankası, Paşabahçe, Aygaz, İzocam, Lombardini, Honda, Rowenta, JVC, KİP, IBM, Pimas, Sandoz, İngiltere Konsolosluğu, Kaleterasit, Kalebodur, Kalekim, Kaledekor, Kalevit ve Çanakkale Seramik gibi birçok şirkete, Türkiye’nin her yerinde, KKTC’de ve Almanya’da, reklamcılık ve halkla ilişkiler hizmeti verdi. Sosyal Sorumluluk Projeleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi & Kurumsal Sosyal Sorumluluk gibi konularda “Proje Başkanı” olarak, çalışmalarına devam ediyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARINDAN

BENZER YAZILAR

 

YAYINA HAZIR, YASAL İÇERİĞİN İLK ADRESİ: İÇERİK FABRİKASI

İçerik Fabrikası, Türkiye’nin ilk ve tek, “yayına alınmaya hazır” ve “yasal” içerik satış platformudur. Hazır İçerik’ten kastımız şu: Kullanıcıların başlık, spot ve giriş kısmını görebildiği, ödemelerini yapar yapmaz satın alım gerçekleştirebilecekleri ve hemen yayınlayabilecekleri içeriklerdir. Aylık düzenli ya da ihtiyacınız olan sürede/sürelerde de istediğiniz içeriği talep edebilirsiniz.

İçerik Fabrikası’nda 100’den fazla yazar, binlerce içerik, onlarca fotoğrafçı, yaratıcı editör, tasarımcı ve uygulamacı yer alır. İç ve dış müşterilerine ulaşmak isteyen kurumlar özel olarak hazırlanmış içeriği, istedikleri konu, format ve tasarımda bu platformdan temin edebilirler. İçerik Fabrikası’nda aradığınız içerik yoksa ayrıca ısmarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz temada, röportaj siparişi de verebilirsiniz. Talep formunu doldurmanız yeterli… Hazır ve özel yazı siparişlerinizin yanı sıra editör ve yazar havuzundan da talepte bulunabilirsiniz. Editörlerimiz sizin için uzaktan ya da belirli süreli olarak kurumunuzda hizmet verebilir.

Share Post