Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

Fotoğrafçılara kötü haber…

Fotoğraf

 

Akıllı telefonu veya fotoğraf makinesi olan pek çok kişinin en fazla yaptığı şeylerin başında fotoğraf çekmek geliyor. Özellikle turistler gittikleri yerleri ve gördüklerini unutmamak için bu yola başvuruyor. Ancak Amerika’nın Connecticut eyaletindeki Fairfield Üniversitesi bilim insanları, çok fazla fotoğraf çekmenin, hafızayı zayıflattığını tespit etti. Akıllı telefon kullananların da zihin tembelliğine maruz kaldıkları belirlendi.

 

Linda Henkel liderliğindeki araştırma ekibi, sanat müzesine aldıkları kişileri iki gruba ayırarak deney yaptı. Birinci grupta fotoğraf makinesi ve akıllı telefonu olanlar ve müzedeki bütün eserlerin fotoğrafını çekenler yer aldı. Diğer gruptakiler müzeyi sadece çıplak gözle izlemekle yetindi. Yapılan testlerin sonucunda fotoğraf makinesi kullananların müzedeki detayları hatırlamada güçlük yaşadıkları, hatta bazılarının önemli bölümleri bile hatırlayamadığı belirlendi. Çıplak gözle gezenler ise ayrıntıları hatırlamada daha başarılı oldu.

 

Henkel ve ekibi, fotoğraf çekmenin zihni tembelliğe ittiğini ve öğrenmeyi zorlaştırdığını kaydetti. Akıllı telefon sahiplerinin de benzer bir etkiye maruz kaldığını aktaran ekip, insanların mümkün olduğunca başka bir alet yardımı olmaksızın hafızalarını kullanmaları gerektiğini belirtti.