Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi
 

Mesleğiniz?

TwitterTürkiye’de 11 milyon 337 bin kullanıcısı bulunan Twitter, reklam verenlerin en önemli mecrası haline geldi.

Reklamının yapılmasını isteyen ünlüler ve markalar, “Halkın içinden gelen” ancak takipçi sayıları yüz binlere dayanan Twitter fenomenlerinin peşine düştü.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü akademisyenleri Yrd. Doç. Dr. Ayda Sabuncuoğlu ve Arş. Gör. Göker Gülay, takipçi sayıları 30 bin ile 170 bin arasında değişen 21 Twitter fenomeniyle görüşerek araştırma yaptı. Buna göre, çok izlenen dizi ve maç saatlerinde reklam tweet’i atmıyor. Mention’ları ile markaları Trend Topic yapıyor, aynı zamanda reklam ajanslarına danışmanlık hizmeti veriyor.

 Bir yıllık çalışmanın sonuçlarına göre, fenomenler, reklam tweet’lerini atmak için iş çıkış saatinden 23.00’e kadar olan zamanı tercih ediyor. Twitter fenomenlerinin reklam için seçilen fenomenlerin ortak özellikleri tabularının olmaması, okumayı/gezmeyi seven, meraklı, açık ve düzgün bir üslupla yazabilen, eleştiriye açık olarak ortaya çıktı. Her birinin kendine has bir üslubu olan fenomenlerin birçoğunun üniversite öğrencisi olduğu, genellikle 18-35 yaş aralığında oldukları da araştırma sonuçlarında yer aldı. Ayrıca, birçok ünlü isim de Twitter fenomenlerini takip edip arkadaşlık kurmaya çalışıyor. Albümleri çıkmadan imzalayıp gönderen ünlüler, kendileri ve albümleri hakkında olumlu tweet atmaları için fenomenlerden yardım istiyor.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Anahtar Kelimeler: Fenomen, Twitter, reklam,Ünlü, Marka, Star, Popüler