Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

İletişim sınır tanımıyor

Alzheimer

 

Sosyal medya ve internetin artık akla gelebilecek her amaç için kullanılabileceğini ispatlayan bir sosyal paylaşım sitesi hayata geçirildi. Paylaşılan anılarla beslenen i-remember.fr sitesi Alzheimer farkındalığı için yapılan bir iletişim çalışması olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın baskıcı ülkelerinde, sansürcü çevreler sosyal paylaşım sitelerini başbelası olarak kabul ederken Fransa’da sosyal medyanın iletişim fonksiyonlarına bir yenisi daha eklendi. Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık yaratmak için başlatılan “Hatırlıyorum” kampanyası kapsamında i-remember.fr adlı bir site hayata geçirildi. Bir sosyal paylaşım platformu olarak tasarlanan siteye Facebook’ta, Instagram’da ya da doğrudan bilgisayarda bulunan fotoğraflar basitçe yükleniyor. Ad, soyad, fotoğrafın çekildiği yıl ve yer bilgileri girildikten sonra kişinin fotoğrafı bir “anı”ya dönüşüyor ve siteye serpiştirilen diğer anı noktacıkları arasındaki yerini alarak ekrandan kayboluyor. Fransız Medikal Araştırma Vakfı (La Foundation Recherche Médicale)

tarafından hayata geçirilen bu site, anı yüklemesi yapıldıktan sonra diğer sosyal paylaşım platformlarında da paylaşıma izin veriyor, böylece Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık yaratılmasına katkı sunuyor.

“Hatırlayabilmek büyük bir şanstır” mesajı veren sitenin daha ilginç bir özelliği var. Siteye girişler azaldıkça site yavaş yavaş yok oluyor, bir başka ifadeyle bu paylaşım sitesi tamamen siteye girilen anılarla besleniyor, büyüyor; tıpkı insanlar gibi. Siteye bir başka kişi adına da “anı” girişi yapılabiliyor. Böylece hafıza sorunu yaşayan/yaşamayan herkes kendi ya da bir yakınının adını yazarak sitede “anı”larını biriktirebiliyor. Yani hafızası henüz yerindeyken anılarını siteye giren kişiler, eğer site yok olmazsa yarın hafıza sorunu dahi yaşasalar sitede yüklü fotoğraflarla anılarını tazeleyebilecekler.

Elbette bu tamamen sembolik bir fonksiyon. Anılarını hatta çocuklarının isimlerini hatırlamakta güçlük çeken bir insanın bir web sitesinin ismini aklında tutması ve buradan arama yapması zor bir ihtimal gibi görünse de bunun gelecekte mümkün olabilmesi için daha fazla farkındalık yaratılması ve bu alanda yapılan araştırmalara daha çok destek verilmesi gerekiyor. İşte bu site de Alzheimer hastalığına karşı yapılan bir iletişim çalışması olarak görevini yerine getiriyor.

Sitenin tanıtımı için Mathieu Demy tarafından çekilen kısa film de oldukça ilginç. Kısa filmde, ellerinde fotoğraflarla çocukluk-gençlik yıllarına dönen insanlar küçük anekdotlarını paylaşıyorlar. Kimi bir sahilde, kimi terk edilmiş bir evin bahçesinde anlatıyor anılarını. Tanıtım filmini izlemek için tıklayın.