Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

Mobil Raporlar

Raporlar ağırlıklı olarak ekranda okunuyor. Bu eğilime rağmen, raporu hazırlayanlar içerik oluşturma sürecinde özel dijital ihtiyaçları dikkate almalı. Örneğin interaktif infografikler, karmaşık bilgileri çok daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde aktarabilir. Hangi bilgiler infografik olarak hazırlanmaya uygun? Dijitali kullanan bir kitle için web’e özgü ve çekici içerik oluşturmak için başka hangi seçenekler var? Ekran cihazları için yapı, konsept ve tasarımı yeniden düşünmek ve dijital kanalın nasıl daha iyi kullanılabileceğine odaklanmak gerekiyor. Linkteki oturum fikir verebilir.

 

Fotoğraf: Zain 2019 Faaliyet Raporu

 

 • Lufthansa Group Faaliyet Raporu bu konuda iyi örneklerinden biri.
 • Yalıtım pazarının küresel oyuncularından Armacell Sürdürülebilirlik Raporu linkten görülebilir.
 • Raporları pdf olarak indirmek elbette kolay, depo teknolojisi ve lojistik hizmetleri konusunda uzman olan Jungheinrich’in iyi kurgulanmış micro sitesi gibi örnekler de raporun istenilen bölümlerine hızla ulaşmak konusunda yardımcı olacaktır.

  We Are Social 2020 Dünya Mobil Kullanım İstatistikleri’ne göre mobil kullanıcı sayısı her yıl düzenli olarak artıyor. Rapordaki son veriler mobil kullanıcı sayısının 5.16 milyar olduğunu ifade ediyor. 2020’nin ilk çeyreğinde 31 milyon mobil uygulama indirmesi gerçekleşmiş, yine 2020’nin ilk çeyreğinde 23,4 milyon dolar mobil harcama yapılmış… Kullanıcı bazlı ortalama mobil harcama miktarı ise 3,9 dolar… Aynı raporun 2020 Türkiye İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanım İstatistikleri mobil kullanıcı sayısının bir önceki yıla göre %3,4 (2,6 milyon) artış gösterdiğini ifade ediyor.

  Fotoğraf: Adidas 2019 Faaliyet Raporu

  Raporlama çalışmaların mobil uygulamalarını yapan şirketler elbette var ama sayıları sınırlı, 2020 yılı raporunu mobil rapor olarak hazırlamak dikkate alınması gereken bir alternatif. Mobil uygulamaları olan şirketler için bu çalışmalar artık çok daha kolay. 

  • Mobil Telekomünikasyon şirketi Zain web sitesinden mobil raporunun duyurusunu yapıyor. Dileyen raporu hemen inceleyebiliyor.
  • Ortadoğu pazarındaki gayrimenkul ürünleri ve servisleri sunan Al Mazaya Yatırımcı İlişkileri App uygulamasındaki içerikleri web sitesinde gösteriyor.
Share Post