Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

ONLINE FAALİYET RAPORLARINDA SON MODA

İçerikli, rakamların, tabloların, uzun yazıların, olmazsa olmazların yer aldığı raporların belki nicelik olarak değil ancak nitelik olarak hafifleyip kendini okutması, kurumların beklentisi. Hafiflikten kasıt; bilgi kaybı olmadan, fonksiyonel, akıcı anlatım ve bilgiye kolay erişim… Bu noktada hikaye anlatımlı formatların öne çıktığını söylemek mümkün… Bu formu destekleyici unsur ise dozunda kullanıldığında anlamlı olan teknoloji.

  • Daha çok hikaye anlatımı

Hikayeden kasıt, geride bırakılan yıl öne çıkan organizasyonların, etkinliklerin, faaliyetlerin sıcak, dinamik bir dille aktarımının yanı sıra bunların ses, video, görsel unsurlarla desteklenip zenginleştirilmesi. Kurumsal bir organizasyon, katılımcılar dışında kimsenin pek ilgisini çekmeyebilir ancak yan unsurlarla desteklenmiş bir hikayeleştirilme, ilgiyi artıracaktır.

  • Hareket ettirilebilir objeler

Web sitelerinde paralaks kullanım gittikçe yaygınlaşıyor. Fotoğraf ve objeleri farklı yönlere hareket ettirmek/kaydırmak suretiyle bu teknik elde ediliyor. Özellikle faaliyet raporlarında sıkça ihtiyaç duyulan grafik çalışmalar için bu kullanım okurun ilgisini çekiyor.

  • Tıklamak yerine sadece “scroll”

Herhangi bir menüye tıklamaksızın aynı sayfa üzerinde kaydırma yaptıkça farklı bölümlere geçip içerikleri inceleyebilmek büyük bir kullanım rahatlığı sağlıyor. Bu kullanım, web sitelerinin yanı sıra raporlamalarda en çok tercih edilen tekniklerden. Ve yapılan çalışmanın “responsive” yani mobil cihaz uyumlu olması gerektiğini belki de artık söylemeye bile gerek yok…

  • Hareket ve interaktiflik

Hareketliliği interaktif çözümlerle sağlamak raporların okunma oranını oldukça yukarılara çekiyor. Özelleştirilebilir çözümler, kullanıcının aradığı özellikler arasında yer alıyor.

  • Mesajların video ile verilmesi

Hem çalışanların konuştuğu, hem de CEO mesajının verildiği video kullanımları gün geçtikçe farklı içeriklerle de karşımıza çıkacağa benziyor. Bu konuda yaratıcı çalışmaları profesyonel içerik ajansınıza bırakabilirsiniz. Örnek görmek isterseniz videolar bölümünden Philips ve General Electric videolarını izleyebilirsiniz.

Online faaliyet raporlarında, paralaks kaydırma özelliği, tek sayfada tüm içeriğin kendini göstermesi, responsive ve interaktivite, trend olmanın ötesinde bir bakıma aranan temel özellikler halini aldı. Hikaye anlatımı konusu ise yeni sayılabilecek bir yaklaşım.

Teknolojinin tüm imkanlarını seferber edip “her şeyi” kullanarak karmaşık bir yapıya neden olmaktansa önce faaliyet raporunuzun temel konseptini belirleyip -hikaye anlatımlı gibi- bunun üzerine hayatınızı kolaylaştıracak teknolojiyi bir araç olarak kullanabilirsiniz. Teknolojik imkanların online faaliyet raporlarında bir amaç değil araç olduğunu unutmadan, profesyonel bir içerik ajansıyla çalışarak doğru seçimlerle ilerlemek en sağlıklı sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Share Post