Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi
 

Yenilenebilir enerjide “ürün çeşitliliği”

İçerik Fabrikası editöründen yenilenebilir enerji üzerine dikkat çekici bir çalışma. Yenilenebilir enerji nedir ve bizim için neden bu kadar önemli? Sorularına yanıt veren yazıda, güneş ve rüzgar enerjisi dışında jeotermal enerji, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi de detaylı olarak açıklanıyor. Yazıdan kısa bir bölümü aşağıda okuyabilir, tamamını yasal olarak indirmek için İçerik Fabrikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynakları kullanarak, sürekli doğa tarafından beslenen enerji türüne denir. Yani yenilenebilir enerji diğer sınırlı kaynaklar olan fosil yakıtların tersine doğa tarafından takviye edilerek enerji üretimi devam eder. Yenilenebilir enerji çeşitlerini saymak gerekirse bunlar; güneş, rüzgar, hidrolik, dalga, jeotermal, biyokütle ve hidrojen enerjisidir.”

Güneş enerjisi 

Güneş enerjisi, güneşin çekirdeğinde meydana gelen füzyon ile ortaya çıkar. Bu enerji ışık ve ısı olarak dünyaya ulaşır. Güneş kolektörleri ve fotovoltaik piller sayesinde toplanarak ısı ve elektrik üretilir. Ülkemiz yılın on ayı bolca güneş aldığı için güneşten enerji elde etmek için gerekli şartlara fazlasıyla sahip. Yine de maliyetler eskiye göre ucuzlasa da henüz yüksek sayılabilecek kurulum maliyetleri ve gece enerji üretiminin kesintiye uğraması sonucu yeterince verimli bulunmuyor. Ancak geçmişe göre maliyetlerinin düşmesi ve yeni teknolojilerle beraber verimliliklerinin artması nedeniyle  gelecekte enerji üretiminde büyük oranda kullanılacağı bekleniyor.

Rüzgar enerjisi 

Rüzgar enerjisinin de asıl kaynağı güneştir. Güneş ışınlarının ısıttığı yer kabuğu ve okyanuslarda oluşan hava basıncındaki fark nedeniyle rüzgarlar oluşur. İşte yer yüzünde hareket halinde olan bu hava kütleleri sebebiyle oluşan rüzgarların bolca bulunduğu yerlere rüzgar türbinleri kurularak elektrik enerjisi elde edilir. Esasında rüzgar enerjisi yel değirmenleri, yelkenli gemiler gibi çeşitli şekillerde çok eski zamanlardan beri kullanılır. Bu gün ise elektrik elde etmek için dünyanın her yerinde kurulu rüzgar türbinleri vardır ve rüzgar enerjisinin yenilenebilir enerjideki payı %15′ tir.

Bunlara ek olarak dalga enerjisi, hidrolik enerji, jeotermal enerji, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi nedir, nasıl işler, detaylı bilgilere ulaşmak için bu içeriği yasal olarak İçerik Fabrikası’ndan indirebilirsiniz.

 

 

YAYINA HAZIR, YASAL İÇERİĞİN İLK ADRESİ: İÇERİK FABRİKASI

İçerik Fabrikası, Türkiye’nin ilk ve tek, “yayına alınmaya hazır” ve “yasal” içerik satış platformudur. Hazır İçerik’ten kastımız şu: Kullanıcıların başlık, spot ve giriş kısmını görebildiği, ödemelerini yapar yapmaz satın alım gerçekleştirebilecekleri ve hemen yayınlayabilecekleri içeriklerdir. Aylık düzenli ya da ihtiyacınız olan sürede/sürelerde de istediğiniz içeriği talep edebilirsiniz.

İçerik Fabrikası’nda 100’den fazla yazar, binlerce içerik, onlarca fotoğrafçı, yaratıcı editör, tasarımcı ve uygulamacı yer alır. İç ve dış müşterilerine ulaşmak isteyen kurumlar özel olarak hazırlanmış içeriği, istedikleri konu, format ve tasarımda bu platformdan temin edebilirler. İçerik Fabrikası’nda aradığınız içerik yoksa ayrıca ısmarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz temada, röportaj siparişi de verebilirsiniz. Talep formunu doldurmanız yeterli… Hazır ve özel yazı siparişlerinizin yanı sıra editör ve yazar havuzundan da talepte bulunabilirsiniz. Editörlerimiz sizin için uzaktan ya da belirli süreli olarak kurumunuzda hizmet verebilir.

 

BENZER YAZILAR

Share Post