Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

RAPOR DEDİĞİN BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ

“Bir iletişimci olarak raporların kurumsal iletişimin önemli bir parçası olduğunu düşünürüm. Yine “sorumlu” bir iletişimci olarak raporların “sınırlı” bir iletişim aracı olduğuna inanırım. Yıllardır raporlarla haşır neşirim. Aktif gazetecilik yaptığım yıllarda, referans kaynak olarak kullandım. Rapor gazetecinin kıymetlisidir. Yıllardır iletişim sektöründe girişimci olarak çalışmaktayım. Masanın diğer tarafında da pek çok farklı iletişim aracı gibi bugüne kadar sayısını bilmediğim kadar çok faaliyet raporu ürettim, üretmeye devam ediyorum.

Bu raporların değiştiği kadar hiçbir şey değişmedi desem biraz abartmış olabilirim, ama inanın fazla değil. Rapor rapor olalı, faaliyet raporu kadar zulüm görmedi.

Çok sık aldığım sorulardan biri olduğu için bu yıl da raporlardan ne beklendiğini paylaşmak istedim. Aslında namı diğer rapor trendini aktaracağım.”

İletişimci, Gazeteci Yazar Yaprak Özer, Dünya Gazetesi için kaleme aldığı yazısında, faaliyet raporlarıyla ilgili beklentiler ve yeniliklerden haber veriyor. Yapılan araştırmalara göre 2016 yılı faaliyet raporlarından beklentilerin “şeffaf, kısa, vizyoner, güçlü içerik, dijital yardım, rahatlatan tasarım” olarak şekillendiğini aktaran Özer, raporlara yeni bir ürünün, “Yıllık Gözden Geçirme” (Annual Review) olarak adlandırılan özet bir çalışmanın eşlik etmeye başladığını belirtiyor.

Yeni nesil raporları, yeni nesil tüketiciden kopuk algılamak mümkün değil.” şeklinde dikkat çekici bir saptama yapan Yaprak Özer, “Raporlar yeni neslin dilini yansıtıyor. Yeni dil; hedefe kilitlenmiş, dijital destekli, tasarım dili güçlü, görsel anlatımla içeriği kaynaştıran, şeffaf, uzun dönemli vaat ve yorumla bezenmiş, karşılıklı güven ilkesi üzerinde ilerleyen özgün raporlar.” diyor.

Faaliyet raporları konusunda araştırma ve ipuçlarından yararlanmak, bu alandaki yenilikleri, gereklilikleri öğrenmek ve Yaprak Özer’in yazısının devamı için lütfen tıklayın.

 

YAYINA HAZIR, YASAL İÇERİĞİN İLK ADRESİ: İÇERİK FABRİKASI

İçerik Fabrikası, Türkiye’nin ilk ve tek, “yayına alınmaya hazır” ve “yasal” içerik satış platformudur. Hazır İçerik’ten kastımız şu: Kullanıcıların başlık, spot ve giriş kısmını görebildiği, ödemelerini yapar yapmaz satın alım gerçekleştirebilecekleri ve hemen yayınlayabilecekleri içeriklerdir. Aylık düzenli ya da ihtiyacınız olan sürede/sürelerde de istediğiniz içeriği talep edebilirsiniz.

İçerik Fabrikası’nda 100’den fazla yazar, binlerce içerik, onlarca fotoğrafçı, yaratıcı editör, tasarımcı ve uygulamacı yer alır. İç ve dış müşterilerine ulaşmak isteyen kurumlar özel olarak hazırlanmış içeriği, istedikleri konu, format ve tasarımda bu platformdan temin edebilirler. İçerik Fabrikası’nda aradığınız içerik yoksa ayrıca ısmarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz temada, röportaj siparişi de verebilirsiniz. Talep formunu doldurmanız yeterli… Hazır ve özel yazı siparişlerinizin yanı sıra editör ve yazar havuzundan da talepte bulunabilirsiniz. Editörlerimiz sizin için uzaktan ya da belirli süreli olarak kurumunuzda hizmet verebilir.

YAZAR HAKKINDA

Gazeteci – Yazar, İndeks İçerik İletişim Danışmanlık Kurucusu Yaprak Özer Türkiye’nin ilk yönetim ve İK yayınlarının çıkarılmasında görev aldı. Hürriyet, Sabah ve Milliyet gazetelerinde köşe yazıları yazdı. TRT2’de ve CNN Türk’te, Bloomberg HT’de ekonomi, yönetim, eğitim ve İK programları hazırlayıp sundu. Türkiye’nin ilk içerik iletişimi ve içerik yönetimi şirketi İNDEKS ile Türkiye’nin yerli – yabancı portföye sahip ilk konuşmacı ajansını kurdu. Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2003 yılı “Yarının 100 Lideri” arasına seçildi. İndeks Konuşmacı Ajansı bünyesinde konuşmacı kimliğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyonlarda moderatör olarak görev alıyor, medya ilişkileri eğitimlerinde İngilizce ve Türkçe olarak performans gösteriyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARINDAN

  • Beyaz yakalı, fiyakalı ve sessiz
  • Babayiğit kadından kriz dersleri
  • Don’t Stop Turkey
  • Hastalığın adı ‘know who’, çaresi ‘know how’

BENZER YAZILAR

Faaliyet raporu hazırlatan sorular

Faaliyet raporu 10 adımda nasıl hazırlanır?

Bir iletişim aracı olarak faaliyet raporu

Share Post