Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

Podcast-Webcast Devrimi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi günlük yaşamı, iş yapış biçimlerini, eğitimi, sağlık sistemini, ekonomiyi esir aldı. Mekan-zaman-coğrafya kavramları yok oldu. Daha önce dijital raporlamayla tanışmamış olanları bu yıl kaçınılmaz bir sınav bekliyor.

 

Fotoğraf: Nissin Foods Groups 2019 Faaliyet Raporu

 

İlgi alanları derinleştikçe, bilgi kaynakları çeşitlendikçe, dikkatler dağıldıkça, zamanlara daraldıkça, para piyasalarında oynaklık ile riskler arttıkça hissedar ve paydaşlara ulaşmak zorlaşıyor. Birden fazla formatın ve kanalın kullanımı, profesyonellerden tüketicilere kadar geniş bir kitleye ulaşma fırsatı veriyor.

Araştırmalar, yatırım kararlarında yönetim kurulu ve CEO’nun sunumlarının etkisine işaret ediyor. Yıllık raporlar, iyi bir yönetim kurulu iletişimi. Linkteki Yönetim Kurulu İletişimi oturumu size fikir verecektir.

Görüntülü mesajlar:

 • Adidas CEO’sunun 2019 yılını anlattığı videosu·
 • Mercedes-Benz Cars Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Dieter Zetsche ve Yönetim Kurulu üyelerinin iş sonuçlarını aktardığı video izlemeye değer.
 • AkzoNobel CEO’su Thierry Vanlancker’ın 2019 faaliyet yılını anlattığı videoyu çekmek için seçilen mekan masa başında oturan CEO algısını sizce de değiştirmiyor mu?
 • Dubai Airports CEO’su Paul Griffiths de faaliyet yılını anlattığı videoyu havalimanından paylaşıyor.
 • Yöneticilerin biraz daha cesur ve farklı bir görüntüyle yer aldıkları Nissin Foods Groups raporunu da inceleyebilirsiniz.

 Sesli Mesajlar:

Raporların okunmadığından şikayet etmek yerine içeriklerin daha hızlı ve kolay yoldan hedef kitleye nasıl ulaşacağını düşündüğümüzde önümüzdeki seçeneklerden biri de: Ses. Tüm raporu ya da raporun belirli bölümlerini ses dosyası olarak hazırlayıp paylaşmak mümkün.

Podcast yayıncılık birkaç yıldır yükseliyor… Bundan sonra raporları nasıl ele geçirdiklerini konuşacağız. Büyüyen ekosistemin hareketliliğinde 2019 yılında Spotify’ın 500 milyon dolarlık yatırımla Gimlet Media, Anchor ve Parcast firmalarını satın almasının rolü var.

Zaman-mekan kısıtı olmadan dinlenebilen ses dosyaları rapor içeriklerini paylaşmak için tercih edilen yöntemlerden.  Fikir verebilecek birkaç örnek:

 • International Integrated Reporting Council (IIRC) CEO’su Charles Tilley, entegre raporlamanın kaydettiği ilerlemeyi, kuruluşlar ve paydaşlar için faydalarını bu podcast’te anlatıyor.
 • Avrupa Yatırım Bankası Grubu da Sürdürülebilirlik Raporu için bu yöntemi seçti. Linkten sesli raporu dinleyebilirsiniz.
 • General Electric 2020 yarı yıl sonuçlarını sesle de paylaşmayı tercih eden şirketlerden biri.
 • JpMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’ın mesajını linkten
 • Property Report (Linkten dinleyebilirsiniz), Asya’nın önde gelen online emlak medya grubu PropertyGuru Group’un bir çalışması.
 • Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği bir girişim olan, Afrika ve Asya’daki düşük-orta gelirli ülkelerde ayrımcılığa maruz kalmış kişileri destekleyen çalışmalar yapan Voice’un rapor girişlerini linkten dinleyebilirsiniz.
 • AXA Grup CEO’su Thomas Buberl 2020 yarı yıl sonuçlarını webcast ile açıkladı. Sonuçlarını dinleyenler aynı zamanda web sayfası üzerinden hazırlanan özel slaytları da takip edebiliyorlar.
 • Norveçli Adevinta online ilan sektöründe hedeflerini her geçen gün artırırken CEO Rolv Erik Ryssdal 2019 yılı sonuçlarını yine webcast ile açıklamayı tercih etti.
Share Post