Türkiye'nin En Güçlü İletişim ve İçerik Ekosistemi

YATIRIMCILARA 5 TAVSİYE

Borsa kimileri için ciddi riskleri olan bir oyun. Risk kaçınılmaz, getiri riskle orantılıdır. Borsanın temel prensibi bu olsa da yine de riskler bir miktar azaltılarak kazanç sağlamak mümkün. İşte tüyolar…

Tüm risklerine rağmen “Borsa” en fazla tercih edilen yatırım araçları arasında yer alıyor. Elbette borsaya rağbetin en önemli nedenlerinden biri de “risk yoksa getiri de yok” anlayışı. Ancak riskleri azaltarak kazanç elde etmek de mümkün. Yönetim dergisi Fortune, yatırım yapmadan önce yararlanılabilecek bazı ipuçları öneriyor:

Yatırım yaptığınız şirketi araştırın
Para harcadığınız şirket hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Şirketin risklerini ve potansiyel karlılık oranını öğrenmelisiniz. Bunun için şirketin yıllık raporundan faydalanabilirsiniz.

Rakipler hakkında bilgi edinin
Bakacağınız ilk nokta şirketin satış ve karlılık rakamları. Bu rakamların yanı sıra şirketin giderlerini de öğrenmeniz ve rakiplerle kıyaslama yapmanız gerekiyor. Şirketin borçluluk oranı da yatırım kararınızı vermeden önce size yardımcı olabilir.

Hisse senedi makro-ekonomik dengelerden nasıl etkileniyor
Bazı hisse senetleri, makro ekonomik dengelere bağımlıyken, bazıları bağımsızdır. Hissedarlar, hisse senedinin niteliğinin olduğu kadar, sektörleri doğrudan etkileyecek faiz oranlarının da sıkı bir takipçisi olmalı.

Yatırım yapacağınız şirketin gelecekteki performansı ne olacak?
Yatırım yapmadan önce şirketin başına gelebilecek en kötü ve en iyi senaryoları araştırmak işinize yarayabilir.

Şirketin yönetim kurulu hakkında bilgi toplayın
Şirketin yönetim kurulu hakkında bilgi sahibi olmak, tutarlı stratejiler izleyip izlemediğini kontrol etmek, şirketin ileriki yıllardaki performansını öngörmek için faydalı olabilir.

©İçerik Fabrikası

Share Post